Сацыяльна-педагагічны праект "Ліст сябру"

Абгрунтаванне актуальнасці праекта.

Адной з найважнейшых задач маральнага выхавання падрастаючага пакалення ў сучасных сацыяльна-эканамічных умовах з'яўляецца выхаванне любові да Радзімы. Пачуццё патрыятызму шматгранна па структуры і змесце. У яго ўваходзяць адказнасць, жаданне і ўменне працаваць на карысць Айчыны, берагчы і памнажаць багацці Радзімы.

Пачуццё любові да Радзімы падобна пачуццю любові да роднага дома, у іх адзіная аснова – прыхільнасць і пачуццё абароненасці. Калі педагогі і бацькі будуць выхоўваць у дзяцей пачуццё прыхільнасці, як такое, і пачуццё прыхільнасці да роднага дома, то пры адпаведнай педагагічнай працы з часам яно дапоўніцца пачуццём любові і прыхільнасці да сваёй краіны.

Дашкольная педагогіка вызначае прыярытэтную ролю такіх сродкаў патрыятычнага выхавання дашкольнікаў, як прыроднае і сацыяльнае асяроддзе, у якім яны жывуць. Дапаўняе пералік сродкаў патрыятычнага выхавання Мастацкая літаратура, музыка, выяўленчае мастацтва, гульнявая і працоўная дзейнасць, святы, якія адзначаюцца ў краіне і дзіцячым садзе.

Аднак, як паказвае практыка, перад педагогамі дашкольнай адукацыі стаіць праблема пошуку эфектыўных формаў працы з дзецьмі, вызначэння ўзаемасувязі сродкаў выхавання, якія дазваляюць паспяхова вырашаць задачы фарміравання асноў грамадзянскасці і патрыятызму ў дашкольнікаў. Складанасць рашэння задач патрыятычнага выхавання вызначана узростам дзяцей-усе пачуцці толькі зараджаюцца і не могуць быць сфармаваныя канчаткова.

Дадзеныя факты вызначаюць актуальнасць абласнога сацыяльна-педагагічнага праекта «ліст сябру».

Тэрміны рэалізацыі: верасень 2021 года-жнівень 2022 года.

Мэта праекта-выхаванне асноў грамадзянскасці і патрыятызму ў дзяцей дашкольнага ўзросту ў працэсе азнаямлення з прыроднымі і сацыяльнымі аб'ектамі бліжэйшага акружэння; развіццё сувязной прамовы і культуры зносін у працэсе напісання калектыўных лістоў аб сваёй малой радзіме аднагодкам з іншых раёнаў Мінскай вобласці.

Задачы праекта:

1. Вывучыць методыку арганізацыі заняткаў па жывому слову (складанне калектыўных лістоў).

2. Вызначыць прыродныя і сацыяльныя аб'екты бліжэйшага акружэння, даступныя для ўспрымання дзяцей дашкольнага ўзросту.

3. Распрацаваць экскурсійныя маршруты для дзяцей да прыродных і сацыяльных аб'ектаў населенага пункта, у якім знаходзіцца ўстанова адукацыі.

4. Уключыць у адукацыйны працэс правядзенне экскурсій па распрацаваным маршрутах, віртуальных экскурсій*; правядзенне заняткаў па жывому слову (складанне калектыўных лістоў) у рамках нерэгламентырованным дзейнасці.
5. Стварыць умовы для прыцягнення бацькоў да ўдзелу ў рэалізацыі праекта з дапамогай арганізацыі ў выходны дзень прагулак з дзецьмі да прыродных і сацыяльных аб'ектаў населенага пункта, у якім знаходзіцца ўстанова адукацыі.

6. Арганізаваць перапіску паміж установамі дашкольнай адукацыі Мінскай вобласці.

7. Забяспечыць трансляцыю вынікаў рэалізацыі праекта з дапамогай сайтаў.

8. Прадставіць вынікі ўдзелу ў праекце бацькоўскай і педагагічнай грамадскасці ў рамках мерапрыемстваў на ўзроўні ўстановы адукацыі, раёна, г.Жодзіна, вобласці.

Асноўная ідэя праекта.

Сістэматычная праца па арганізацыі для выхаванцаў сярэдняга і старэйшага дашкольнага ўзросту экскурсій да прыродным і сацыяльным аб'ектам бліжэйшага акружэння (віртуальных экскурсій*), калектыўнае складанне лістоў і перапіска з аднагодкамі з іншых раёнаў, г. Жодзіна будуць спрыяць фарміраванню ў дзяцей дашкольнага ўзросту ўяўленняў аб сваёй малой радзіме, Мінскай вобласці і Рэспубліцы Беларусь, развіццю культуры зносін і сувязны прамовы, выхаванню асноў патрыятызму і грамадзянскасці.

Асноўныя тэарэтычныя палажэнні праекта.

Рэалізацыя праекта прадугледжвае:

вызначэнне найбольш цікавых аб'ектаў у населеным пункце, дзе знаходзіцца ўстанова адукацыі: прыродныя і прамысловыя аб'екты, Спартыўныя і культурныя аб'екты, гістарычныя месцы;

распрацоўку планаў-схем экскурсійных маршрутаў, Апісанне экскурсійных маршрутаў (падрыхтоўчая частка, ход экскурсіі, пасляэкскурсійная праца);

распрацоўку віртуальных экскурсій*;

ўключэнне экскурсій (віртуальных экскурсій*) як формы навучання ў адукацыйны працэс;

арганізацыю заняткаў па жывому слову ў рамках нерэгламентырованным дзейнасці выхаванцаў;

ўцягванне бацькоў у адукацыйны працэс з дапамогай арганізацыі ў выходны дзень прагулак з дзецьмі да аддаленых

прыродным і сацыяльным аб'ектах населенага пункта, у якім знаходзіцца ўстанова адукацыі;

арганізацыю перапіскі з іншымі ўстановамі дашкольнай адукацыі Мінскай вобласці;

афармленне альбома "Мая малая радзіма ў лістах да сяброў" для фіксацыі вынікаў перапіскі;

стварэнне раённых электронных кніг» ... раён у апавяданнях і малюнках дашкалят";

стварэнне электроннай кнігі " Міншчына ў апавяданнях і малюнках дашкалят».

Рэалізацыя праекта будзе спрыяць:

фарміраванню ў дзяцей уяўленняў аб цікавых сацыяльных і прыродных аб'ектах бліжэйшага акружэння, выхавання асноў грамадзянскасці і патрыятызму, развіццю сувязны прамовы, навыкаў зносін і выяўленчай дзейнасці;

павышэнню ўзроўню педагагічных кампетэнцый бацькоў у пытаннях грамадзянскага і патрыятычнага выхавання дзяцей, арганізацыі прагулак з дзецьмі ў выхадны дзень; ўключэння бацькоў у адукацыйны працэс установы дашкольнай адукацыі;

развіццю творчага патэнцыялу і прафесійных кампетэнцый педагогаў у працэсе рэалізацыі і прадстаўлення вынікаў праекта.

15.12.2021 14:11 - 15.12.2021 14:28

Сябруем з Клецкім раёнам

Дзяржаўная установа адукацыі "Шчэпіцкі дзіцячы сад Клецкага раёна" прыслала на наш адрас пісьмо, у якім дзеці расказалі пра экскурсію ў бібліятэку. У адказ мы таксама адаслалі ім свой ліст.

15.12.2021 16:12 - 15.12.2021 16:37