Аздараўленне

Здаровы лад жыцця ў дзіцячым садзе і дома

23.12.2021
Захаванне здароўя і ўмацаванне імунітэту дзіцяці ў дашкольным узросце з'яўляюцца важнай умовай фарміравання здаровай асобы

Да 7 гадоў чалавек праходзіць вялікі этап свайго развіцця, які больш не паўторыцца за ўсё яго жыццё ніколі. Менавіта ў гэты час ідзе ўзмоцненае фарміраванне органаў, ад якога, па сутнасці, залежыць далейшае жыццё маленькага чалавека. Таму вядзенне ЗЛЖ ў дзіцячым садзе выконвае найважную ролю ў развіцці дзіцяці.

Фарміраванне любові да здаровага ладу жыцця, да карысных звычак, захаванне і ўмацаванне здароўя - адна з асноўных задач установы, дзе дзіця праводзіць максімальная колькасць часу, - дзіцячага саду. Аздараўленне ў дзіцячым садзе прадугледжвае цэлы шэраг мерапрыемстваў: ранішняя гімнастыка, прагулкі і экскурсіі, прадуманае харчаванне, разнастайныя дыдактычныя гульні, якія спрыяюць вання асноў ЗЛЖ і яго складнікаў, а таксама мноства паўсядзённых заняткаў, прывучаюць дзіця клапаціцца пра сваё здароўе. Але фарміраванне здаровага ладу жыцця павінна праводзіцца не толькі сіламі педагогаў, выхавальнікаў. Гэта вялікі ланцужок, у які абавязкова павінны быць уключаныя бацькі. Што ж яны могуць зрабіць для гэтага? Забяспечыць неабходныя ўмовы здаровага ладу жыцця.

Знаходжанне на свежым паветры. Шпацыр з'яўляецца адным з істотных кампанентаў рэжыму. Гэта найбольш эфектыўны від адпачынку, добра аднаўляе зніжаныя ў працэсе дзейнасці функцыянальныя рэсурсы арганізма, і ў першую чаргу - працаздольнасць.    Знаходжанне на паветры спрыяе павышэнню супраціўляльнасці арганізма і загартоўвае яго. Пасля актыўнай прагулкі ў дзіцяці заўсёды нармалізуецца апетыт і сон. Прагулка павінна праводзіцца ў любое надвор'е, за выключэннем асабліва неспрыяльных умоў. Пры гэтым адзежа і абутак павінны адпавядаць надвор'і і ўсім гігіенічным патрабаванням. Падчас прагулкі нельга дапускаць, каб дзеці працяглы час знаходзіліся ў аднастайнай паставе, таму неабходна змяняць іх выгляд дзейнасці і месца гульні. Добра спалучаць прагулкі са спартыўнымі і рухомымі гульнямі.
   Разнастайнасць харчавання. У рацыёне дзіцяці павінны прысутнічаць гародніна, садавіна, кашы, малочныя прадукты. Пры гэтым любы прымус недапушчальна. Неабходна ўключаць у рацыён прадукты, багатыя на вітаміны А, У, З і Д, мінеральнымі солямі (кальцыем, фосфарам, жалезам, магніем, меддзю), а таксама бялком. Немалаважнае значэнне мае рэжым харчавання, то бок захаванне пэўных інтэрвалаў паміж прыёмамі ежы.
Захаванне асабістай гігіены. Дзіцяці неабходна засвоіць ўсе асноўныя гігіенічныя навыкі, зразумець іх важнасць і прывыкнуць сістэматычна выконваць іх правільна і хутка. Лепш за ўсё падаць асабісты прыклад (догляд за зубамі двойчы ў дзень, мыццё рук, подмывание, купанне, змена бялізны).
     Рэгулярнае загартоўка. Неабходна актыўна выкарыстоўваць гаючыя прыродныя фактары навакольнага асяроддзя: чыстую ваду, ультрафіялетавыя прамяні сонечнага святла, чыстае паветра, фітанцыдным ўласцівасці раслін, так як натуральныя сілы прыроды ўяўляюць сабой звыклыя кампаненты навакольнага асяроддзя і неабходныя для жыццядзейнасці арганізма.
    Захаванне рэжыму дня. Рацыянальны рэжым дапамагае працаваць усім органам таксама згодна рэжыму. Правільна арганізаваны рэжым дня аптымальна спалучае перыяд няспання і сну дзяцей на працягу сутак, задавальняе іх патрэбы ў ежы, у дзейнасці, адпачынку, рухальнай актыўнасці і інш. Рэжым дысцыплінуе дзяцей, спрыяе фармаванню многіх карысных навыкаў, прывучае іх да пэўнага рытму.
      Спакой і любоў. Тут можна вылучыць 2 аспекты: спакой павінен панаваць у сям'і і захоўвацца ў дзіцячым садзе. Дзіцяці неабходны спакойны, памяркоўны псіхолагічны клімат у сям'і. Ён павінен ведаць, што дома яго чакаюць і любяць, тады ён зможа справіцца з любой задачай. Што тычыцца дашкольнай установы, то падтрыманне міру і спакою забяспечвае ў першую чаргу выхавальнік.
    Фарміраванне цікавасці да аздараўлення. Чым раней дзіця атрымае ўяўленне пра будынак цела чалавека, даведаецца пра важнасць гартавання, руху, правільнага харчавання, сну, тым раней ён будзе далучаны да здаровага ладу жыцця. Неабходныя развіваючыя гульні, цікавыя апавяданні аб добрым і дрэнным з падвядзеннем вынікаў.
Бацькам варта памятаць пра тое, што яны з'яўляюцца прыкладам для пераймання ва ўсе перыяды жыцця для іх малога, і ад таго як будзе паводзіць сябе мама ці тата ў той ці іншай сітуацыі залежыць паводзіны і пабудова жыццёвых прынцыпаў дзіцяці.

23.12.2021 16:09 - 23.12.2021 16:10